Trainees

Full List of Trainees

2016

INTERMEDIATE LEVEL

  • Mr. Muhammad Hamzi bin Omar – Brunei
  • Mr. Dorji Phuntsho – Bhutan
  • Mr. Md. Omar Faruk – Bangladesh
  • Mr. Ricky Darmawan – Indonesia
  • Mr. Boualoy Thongkham – Laos
  • Ms. Harziah Khalid Yunus – Malaysia
  • Mr. Gaw Lu Naung – Myanmar
  • Mr. Isaako Tuato – Samoa
  • Mr. Kariyawasam Epage Kasun Nayanajith – Sri Lanka
  • Ms. Le Thi Theu – Vietnam

ADVANCED LEVEL

  • Mr. Mean Sothey – Cambodia
  • Ms. Hadianti Ramahdani – Indonesia
  • Ms. Lukerya Lonshakova – Kazakhstan
  • Mr. Angaragerdene Bayarbaatar – Mongolia
  • Mr. Chhitup Dorji Lama – Nepal
  • Mr. Arman Naluz Mendoza – Philippines
  • Mr. Tuan Mohammed Rushdi Cassim – Sri Lanka
  • Mr. Nguyen Minh Tuan – Vietnam

2015

INTERMEDIATE LEVEL

  • Ms. Marilyn Lievani Indonesia
  • Mr. Keolammone Vongdala Laos
  • Mr. Aye Chan Thu Myanmar
  • Ms. Ichhya K C Nepal
  • Mr. Ryan Quilab Operario Philippines
  • Ms. Mafalada Fernandes Gusmao Timor Leste
  • Mr. Ofeina He Lotu Leka Tonga
  • Ms. Nguyen Thi Kieu Oanh Vietnam

ADVANCED LEVEL

  • Mr. A.S.M. Ashiqur Rahman Bangladesh
  • Mr. Leki Chedup Bhutan
  • Mr. Heru Ramdani Gumay Indonesia
  • Ms. Noor Izati bt Meor Samsudin Malaysia
  • Ms. Odtseet Ulambat Mongolia
  • Mr. Shrinkanta Sapkota Nepal
  • Mr. Saw Manine Phaung Myanmar
  • Ms. Irish Ayesa Nazareno Mendez Philippines
  • Mr. Liyanaarachchige Don Sankha Hasintha Sri Lanka
  • Mr. Tran Ngoc Thanh Vietnam

2014

INTERMEDIATE LEVEL

  • Mohammad Musharaf Hossain – Bangladesh
  • Duptho Zangmo – Bhutan
  • Mean Sothy – Cambodia
  • Krishneel Kunal Sharma – Fiji
  • Khamta Sengmany – Lao
  • Mohd. Shafiri bin Jusoh – Malaysia
  • Yi Yi Mint – Myanmar
  • Dipak Majhi – Nepal
  • Umbelino Desterro Crux da Costa – Timor Leste
  • Nguyen Thi Yen Anh – Vietnam

ADVANCED LEVEL

  • Arifin Amir – Indonesia
  • Synthia Lydia Yuliana Montolalu – Indonesia
  • Hafiyyan bin Lali – Malaysia
  • Batbold Gansukh – Mongolia
  • Pyae Phyo Paing – Myanmar
  • Shiela May Inmenzo Aggarao – Philippines
  • Kasathurirathna Gunarathna Arachchi Appohamilage Chanaka Vasana Gunarathna – Sri Lanka
  • Nguyen Tam Bao – Vietnam

2013

Intermediate Course

  • Priskilla Smith Jully – Indonesia
  • Ugyen Namgyel – Bhutan
  • Kartika Anggita Tanuwijaya – Indonesia
  • Inpeng Vilyhong – Laos
  • Saw Manlne Phaung – Myanmar
  • Mark Exequiel F. Homez – Philippines
  • Liyana Arachchige Don Sankha Hasintha – Sri Lanka
  • Nguyen Phuong Thao – Vietnam

Advanced Course

  • Lindawati Kwa – Indonesia
  • Aikeo Koomanivong – Laos
  • Ahmad Shamsuri – Malaysia
  • Delgerbayar Erdenesambuu – Mongolia
  • Nhuchhe Maharjan – Nepal
  • Minnie Aveline P. Juan – Philippines
  • Maria Victoria Barro Lucio – Philippines
  • Ari Tommy Hazelman – Samoa
  • Kelum Prasanna Surige – Sri Lanka
  • Dinh Viet Anh – Vietnam

2012

Group 1

Group 2

2011

Intermediate Course

  • Louise May L. Fami – The Philippines
  • Santabir Rai – Bhutan
  • Pawan Ghimire – Nepal
  • Rashed Chowdhury – Bangladesh
  • Batchuluun Oyunsaihan – Mongolia
  • Kelum Prasanna Surige – Sri Lanka
  • Lindawati Kwa – Indonesia
  • Toh Wooi Seong – Malaysia
  • Yudun – People’s Republic of China (Tibet Autonomous Region)

Advanced Course

2010

Intermediate Course

Advanced Course

  • Fandy Dawenan – Indonesia
  • Sovaia Sisi Coalala – Fiji
  • Aries Johanes Elean – Indonesia
  • Ashoka Bandula – Sri Lanka
  • Ieng Sovannara – Cambodia
  • Tsengel Naidar – Mongolia

2009

Group 1

  • Leki Chedup – Bhutan
  • Arun Dhungana – Nepal
  • Dinh Viet Anh – Vietnam
  • Fandy Dawenan – Indonesia
  • Mabel Gaerlan – the Philippines
  • Nazma Ara Begum Popy – Bangladesh
  • Gerel Dondovdorj – Mongolia
  • Shamuni – Malaysia
  • Dawa Sherpa – Nepal
  • Joel Rescober – The Philippines

Group 2

2008

  • Jennelyn Palacio – the Philippines
  • Leki Chedup – Bhutan
  • Ieng Sovannara – Cambodia
  • Inpeng Vilayhong – Laos
  • Nguyen Thi Kieu Oanh – Vietnam
  • Ramchandra Gaihre – Nepal
  • Rankadu Prasanna – Sri Lanka
  • Tanya Pangprasit – Thailand

2007

2006

2005

  • Iyehezkiel Parudani – Indonesia
  • Mabel Gaerlan – The Philippines
  • Neera Adhikari – Nepal
  • Peter Wasape – Papua New Guinea
  • Wang Qian – China

2004

  • Dinh Viet Anh – Vietnam
  • Ashoka Bandula – Sri Lanka
  • Aung Nain Tun – Myanmar
  • Om Prakash – Nepal
  • Shirin Akhter – Bangladesh

 

Scroll to top